Pudła klapowe i półklapowe

Pudła klapowe i półklapowe

Najczęściej stosowanymi opakowaniami tekturowymi są pudła klapowe. Cechują się one niskimi kosztami wykonania w stosunku do proponowanej funkcjonalności. Dzięki swojej prostocie wykonania i łatwości składania pozwalają na wykorzystanie zarówno jako pudło jednostkowe jak i zbiorcze. Wszystkie tego typu opakowania mogą być opatrzone nadrukiem.

Opakowania tekturowe zostały opisane i usystematyzowane w Międzynarodowym Katalogu Opakowań FEFCO. Najpopularniejsze z nich zostały oznaczone symbolami 0200-0203.

Opakowanie 0200

Pozbawione górnych klap, opakowanie 0200 znane w branży jako opakowanie półklapowe lub „półklapówka”. Stosowane najczęściej w przypadkach, gdy górne klapy mogą stać na przeszkodzie przy wkładaniu produktów do środka. Często idzie w parze z zamykającą to opakowanie od góry pokrywą/wiekiem (symbol FEFCO 0452).

Opakowanie 0201

Tzw. „klapówka”. Opakowanie 0201 jest najczęściej spotykanym na rynku opakowaniem, w którym zarówno spodnie jak i wierzchnie klapy spotykają się na środku krótszego boku dając możliwość spięcia np. taśmą klejącą. Łatwe w magazynowaniu w formie płaskiej.

Opakowania 0202-0203

Opakowania 0202-0203 sprawdzają się w zabezpieczeniu ciężkiego ładunku. Nachodzące na siebie klapy dają pewność, że towar jest dobrze zabezpieczony. Tego typu kartony są w stanie stanie wytrzymać trudne warunki zewnętrzne, np. gdy tektura poddana jest zbyt dużej wilgoci.